Özel Filiz Aile Danışmanlığı Merkezi Kurucusu

Finans Bilim Uzmanı/Sosyolog

Filiz EKER 17 Eylül 1989 yılında Silifke’de dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kargıcak İlköğretim ve Orta Öğretim Okulunda tamamladı. Lise eğitimini Silifke Lisesinde tamamladıktan sonra lisans eğitimini Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde Tarım Ekonomisi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesinde İktisat Ana bilim dalında tamamladı. Stajını AB hibe projeleri yazım uzmanlığı alanında özel bir danışmanlık merkezinde yaptı. Mezuniyetinden sonra özel bir bankada acentede 1 yıl BES ve sigorta danışmanı olarak ve devamında özel bir bankada 3 yıl Bireysel Portföy Yöneticisi olarak çalıştı.

2015 yılında evlendikten sonra bankacılık sektöründen ayrılan EKER, Toros Üniversitesi İşletme Ana Bilim Dalı Finans Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. Aynı yıl yüksek lisans tez BAP (Bilimsel Araştırma Projesi ) kapsamında değerlendirilerek akademik çalışmalar arasında özgün bir çalışma olarak beğeni topladı. Yüksek lisans eğitimi alırken uzaktan eğitim yoluyla 2016 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Bililer Alanı Sosyoloji Bölümünde yan dal eğitimini almaya başladı. Bilim Uzmanı olarak eğitimini tamamladıktan sonra Mersin Üniversitesi Silifke Meslek Yüksek Okulunda 2017-2019 yılları arasında Öğretim Elemanı olarak görev yaptı.

Eş zamanlı olarak Silifke’de faaliyet gösteren kurumsal eğitim merkezi Ceyhun Akademi’de Anlayarak Hızlı Okuma ve Dikkat Eğitimi olarak akademik çalışmalarına devam etti. EKER’ in tez çalışması 2019 yılında Türkiye’de Finansal Okuryazarlık alanında yapılmış en özgün 10 çalışma arasına girerek Dergipark’ ta yayımlandı. Akademik çalışması bir derleme çalışması olan editörlüğünü Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Yrd. Doçent Muhammet Saygın’ nın yaptığı ”Silifke Kent Stratejileri”kitabında bölüm olarak yayımlandı.

Filiz EKER, 2019 yılı Temmuz ayında T.C. Aile ,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Özel Filiz Aile Danışmanlı Merkezi’ ni kurdu. Birçok kamu ve özel kurumla protokol ve proje yapan kurumun sosyal sorumluluk projelerini yürüten EKER aktif bir yapıya sahip.

Köy projeleri, kadın istihdamı, çocuk ve kadınlara yönelik şiddet, popüler kültür, dijital bağımlılık, çocuklarda beslenme ve mizaç, kariyer danışmanlığı ve meslek seçimi, kooperatifleşme, toplumsal değişim gibi konularında aktif çalışmalar yapan EKER; özellikle Silifke’de birçok kuruma bu alanlarda ücretsiz eğitimler vererek farkındalık yaratmakta olup uzmanlık alanlarında 5 yıl önce yazmaya başladığı köşe yazarlığına halen aktif bir şekilde devam etmektedir.

EKER, Finansal Okuryazarlık, Kariyer Danışmanlığı, Bütçe Yönetimi, Kurumsal Danışmanlık, Diksiyon ve Hitabet Eğitimi, Beden Dili, Etkili İletişim Teknikleri, Aile İçi İletişim ve Çatışma Yönetimi, Anlayarak Hızlı Okuma ve Dikkat Eğitimi, Masal Terapi ve Resim Analizleri, Aile Danışmanlığı, Cinsel Yaşam Danışmanlığı, Mahremiyet Eğitimi, Kişisel Gelişim alanlarında eğitim vermektedir.

Online Randevu talebi oluşturmak ister misiniz ?

Filiz Eker – DoktorTakvimi.com

DANIŞAN YORUMLARI

Oğlum okul derslerinde başarılı olmasına rağmen sosyal anlamda daha içe dönük biriydi. Filiz Hanım’ın anlayarak hızlı okuma eğitimlerini oğlum eğitimi duymuş bize söyledi kayıt yaptırdık hemen sevmiş ortamı ve hocasını merkezde kariyer danışmanlığı ve kişisel gelişim konusunda da destek verildiğini duyunca oğlumun özelikle sosyal yönü için çalışmaya devam ettik. Danışmanlık 4 aya yaklaşık devam etti, oğlumuz yavaş yavaş bizimle konuşmaya başladığında faydasının bu kadar olacağını tahmin etmiyorduk açıkçası. Filiz hanım oğlumun sınav sonrası tercihlerinde de yardımcı oldu. Bu süreçte her şeyden önce oğlumun özgüven kazanmış olması sosyalliğinin artması bizi çok mutlu etti.
Esma Y.

Esma Y.

Bu yıl 2. Sınıfı bitiren oğlumuzun halen heceleyerek okuması ve agresif tutumları bizi endişelendirince aile danışmanlık merkezinden yardım almak istedik. Gayet sıcakkanlı bir ekiple karşılaştık. Filiz Hanım ve ekibi oğlumuza öncelikle oyun terapisi ile devamında ise onun yaşına uygun okumasını kolaylaştıracak egzersizlerle yardımcı olacağını söylediler. Eğitimlere başlandı ve okuması iyileşse de agresif tavırları halen ara ara devam ediyordu. Bunun sebebini merkezi bir süre araştırdı ve oğluma yapılan resim analizi sonucunda çevremizde görüştüğümüz bir aile dostumuzdan korktuğunu her gördüğünde onu tetiklediğini öğrendik. Hemen bununla ilgili önlemlerimizi aldık ve bir süre sonra oğlumuz daha ılımlı hale geldi. İlçemize yapılmış önemli bir hizmet olduğunu düşünüyorum. Merkezdeki herkese teşekkür ediyorum.
Ahmet B.

Ahmet B.

Kızımın okul derslerinde sürekli düşüş ve bir öğretmen arkadaşımızın tavsiyesi ile merkeze gittik. Kızım hem dikkatini veremiyor hem de kitap okumayı hiç sevmiyordu. Ayrıca aklında meslek olarak belirgin meslek hedefi de yoktu. Bütün bunları detaylı olarak merkezde dile getirdik. Önce anlayarak hızlı okuma ve dikkat eğitimi sonrasında ücretsiz yapılan akıl zeka oyunları ile kızımızın okul başarısı ve özgüveni zamanla gelişti. Çantasında 2 ay taşıyıp okumadığı kitaplar şimdi haftalık bitiyor. Şimdi meslek tercihi ile ilgili destek alıyoruz. Çok memnunuz hem eğitimler hem de bunların dışında yapılan her etkinlikte davet ediliyoruz. Teşekkür ederiz.
Yasemin A.

Yasemin A.

Oğluma geçen yıl Mersin merkezde çocuk psikiyatrisinden dikkat eksikliği ve orta düzey hiperaktivite eksikliği teşhisi konulduğundan beri evde ailecek zor günler geçirmeye başladık. P. ile başlayan ilaç oğlumu sanki uyuşturuyor bizden uzaklaştırıyordu. Eşim bir gün merkezin internetteki tanıtım videosunu görmüş hemen gidip görüştük. Merkezdeki uzmanlar ilacı hemen bıraktırıp bilgisayar destekli dikkat ve odaklanma egzersizlerine başladı. Sosyal etkinlikler ile sürekli desteklediler bize aile içinde dikkat etmemiz gereken noktaları anlatıp destek oldular. Oğlumuz şuan daha iyi evde kendi sorumluluklarını yerine getiriyor ve bizimle iletişimi günden güne artıyor. Merkeze her şeyden önce ilacı bıraktırdığı için teşekkür ediyoruz.
Ahmet Kemal T.

Ahmet Kemal T.